fbpx

Prsa po kojení – důležité informace nejen pro prvorodičky

Prsa po kojení – důležité informace nejen pro prvorodičky

Vzhled prsou po kojení je velmi individuální. Vaše tělo projde v krátkém časovém intervalu obrovskou proměnou. Tyto přirozené biologické procesy ale mohou zanechat nevratné změny. Některé ženy pár kilo navíc nebo povislá prsa neřeší. Maximálně se soustředí na svou novou roli a s fyzických nedokonalostí si nedělají vrásky. Pak jsou tady samozřejmě  ženy, které “prázdná” ňadra velmi trápí a rozhodně se s takovým stavem nehodlají smířit.

Ať už patříte do první či druhé skupiny, v našem článku se dozvíte, jaké faktory ovlivňují stav ňader. Poradíme vám, jak podpořit pevnost prsou a vysvětlíme, v jakých případech je nejoptimálnějším řešením plastická operace.

Obsah

Prsa po kojení nemusí vždy vypadat jako povislé psí uši

Kolem požehnaného stavu a následného kojení ještě stále koluje řada mýtů. Některé se ve společnosti předávají doslova po generace i přesto, že řadu z nich vyvrátily již před lety vědecké studie. I dnes se mladá maminka dozví, že by měla jíst v těhotenství za dva a že jí dlouhodobé kojení určitě zničí prsa. 

Některé ženy tyto nevyžádané rady neberou vážně, ale na další zapůsobí natolik, že ze strachu o své poprsí raději přejdou na umělou výživu.

Přitom konečný stav po ukončení laktace ovlivňuje hned několik faktorů najednou a v žádném případě nelze generalizovat. Každá žena je jiná. Nemá smysl stresovat se dopředu. Raději zvolte realistický přístup a včasnou prevenci.

3 hlavní příčiny vytahaných prsou po kojení:

Nejste spokojené se stavem vašeho poprsí? Netrapte se samy doma. Místo toho se přijďte poradit se zkušeným plastickým chirurgem, který vám navrhne optimální řešení.

Jak vypadají prsa před a po kojení?

Prvorodičky mohou některé změny nepříjemně zaskočit. Poprsí se v tomto období mění velmi dramaticky, a to v krátkých časových intervalech. Před kojením jsou nalitá mlékem, po nakrmení ztrácí okamžitě objem. Je vcelku běžné, že jedno ňadro může být výrazně větší než to druhé. Proto byste měly prsa pravidelně střídat. Může se stát, že dítě jedno prso zcela odmítá. V tomto případě doporučujeme používat na nevyužívané ňadro odsávačku, nebo mléko pravidelně odstříkávejte ručně, aby se vám v něm netvořily bolestivé hrudky.

Může být pro vás zajímavé  Makromastie? To jsou nadměrně velká prsa!

Vzhled prsou po kojení

Pokud chcete kojit jen do určitého věku dítěte, doporučujeme, abyste s dostatečným předstihem začaly s postupným odstavováním. Díky tomu přirozeně snížíte produkci mléka, takže minimalizujete riziko otoků a zatvrdnutí a další nepříjemné projevy spojené s náhlým odstavením. 

Laktace se vám ale nezastaví okamžitě. Proto počítejte s tím, že se bude vzhled vašeho poprsí mírně měnit až rok po úplném odstavení.

Pokud tedy uvažujete o augmentaci nebo modelaci (popřípadě potřebujete kombinaci obou zákroků), měly byste ideálně počkat alespoň rok.

Jak vypadají silikonová prsa po kojení?

Stejně jako v případě přírodních ňader i na prsa s implantáty působí různé vnější a vnitřní faktory jako jsou změny hmotnosti či genetika (především elasticita kůže). 

K určitému poklesu dojde téměř vždy. Pokud máte jakékoliv potíže během kojení nebo po jeho ukončení, navštivte lékaře. Pokles se zpravidla řeší modelací prsou. Fotogalerie vám napoví, jak vypadají ňadra po kojení a následné modelaci. K výměně implantátů se přistupuje pouze v případě potíží nebo na žádost klientky, která si přeje jinou velikost.

Jak zpevnit prsa po kojení neinvazivní metodou

Stav vaší pokožky můžete preventivně zpevňovat vhodnými cviky, které můžete provádět bezpečně již v těhotenství a následně během kojení. Používat můžete také speciální zpevňující krémy (ověřte si, zda jsou nezávadné i během kojení).

Elasticitu pokožky podpoříte konzumací vhodných potravin, případně užíváním doplňků stravy, které obsahují kolagen (čtěte příbalový leták).

Prevence a pravidelné cvičení opravdu dokážou zlepšit stav vašeho poprsí. 

Nicméně v případě výrazného poklesu je mammaplastika jedinou efektivní metodou, jak povislá prsa zpevnit, vytvarovat a pozvednout.

Pokud jste měly povislé poprsí již před těhotenstvím, preventivní opatření se ve vašem případě minou účinkem.

Díky mammaplastice docílíte požadovaného tvaru.

Sdílet příběh

>

Objednat konzultaci

Probereme s Vámi vešekeré podrobnosti zákroku

Objednat konzultaci

Probereme s Vámi vešekeré podrobnosti zákroku

konzultace

zdarma s Vámi podrobně probereme zákrok na naší klinice

× Poradíme Vám