fbpx

Vpáčené bradavky: Příznaky a možnosti léčby podle diagnózy

Zhruba 2 % lidí včetně mužů mají vpáčené bradavky. Přitom nejde jen o estetický problém. Některé ženy mají obavy z intimního soužití. Především jim ale tělesná dysfunkce znemožňuje kojení. Přitom stačí krátké vyšetření, kde se určí stupeň vpáčení a podle něj se zvolí účinná léčba. 

Máte ploché bradavky? Ty pevně vpáčené je u žen v plodném věku užitečné korigovat, aby jejich miminko mohlo pít mateřské mléko. Proto neváhejte a domluvte se na vhodném postupu s lékařem.

Jak poznat vpáčené bradavky

Ke stanovení správné a včasné léčby u vpáčené bradavky vám poslouží odborná diagnostika. Oboje si srozumitelně rozebereme níže.

Vpáčené bradavky – tři základní příčiny jejich vzniku

Pro základní orientaci jsme vám připravili stručný seznam. Podle něj zjistíte, proč a jak se vám vytvořily ploché vpáčené bradavky. Než s nimi půjdete na vyšetření k lékaři, alespoň si uděláte představu o možnostech odstranění.

1. Genetické faktory a vliv hormonů na anomálie ve stavbě těla

Řada žen má vpáčené bradavky od narození. Vyrostly jim tímto způsobem ještě v prenatálním období. Za nejčastější důvody pro vtažení se přitom považují malá základna nebo nedostatečně vyvinuté mléčné kanálky. Stejně vznikají vpáčené bradavky i u mužů.

Vpáčené bradavky rovněž postihují některé dívky během dospívání. Tady ale nebývá nutné okamžitě nasazovat léčbu. V pubertě, když prsa teprve rostou, se ploché vpáčené bradavky v důsledku hormonálních změn obvykle srovnají sami.

Poslední typický příklad ploché nebo vpáčené bradavky souvisí s ektázií mléčných kanálků. Ta postihuje ženy ve věku od 45 do 55 let před menopauzou nebo během ní v důsledku kolísání hormonů. Mléčné kanálky, které přivádí mléko do bradavek, se mohou rozšířit, ucpat nebo zkracovat.

2. Dopad těhotenství na vpáčené bradavky – kojení a mechanické poškození

3. Pozor! Vpáčená bradavka může být projevem nádoru. Nepodceňujte vyšetření!

Když se vám zničehonic vtáhne bradavka dovnitř, vyhledejte lékaře. Ten vám pohmatem vyšetří prsa a pošle vás na mamograf, aby se včas detekoval nebo vyloučil možný zhoubný nádor.

Nepodceňujte ani další příznaky malignity, mezi něž se řadí:

 • výtok z bradavek,
 • zduřenina či bulka v okolí prsu,
 • jakákoliv neobvyklá bolest v oblasti ňader,
 • zesílení kůže, její zarudnutí a podezřelé nerovnosti.


Ne vždy se ale musí jednat o rakovinu. Existují i podkožní výrůstky, které nejsou nebezpečné. Přesto neriskujte. Zanedbání může mít fatální následky. 

Seznamte se s týmem specialistů, kteří spolehlivě identifikují stav vašich bradavek. Vpáčené vám upraví tak, aby prsa vypadala krásně.

Tři stupně plochých a vpáčených bradavek

Vpáčené bradavky jsou podle závažnosti rozdělené do tří následujících skupin. Podle toho se navrhuje adekvátní léčba.

Stupeň

Máte-li spíše plochou než vyloženě vpáčenou bradavku, zřejmě ji dokážete tlakem na dvorec bez potíží napřímit. Když je vám zima nebo v případě, že dochází k mechanickému dráždění prsa, vztyčí se bradavka sama. V takovém případě mohou ženy bez potíží kojit a pokud jim ploché vpáčené bradavky esteticky nevadí, tak žádný zákrok nepotřebují.

Stupeň

Pokud se bradavka vrací prakticky ihned po vytažení zpět do plochého vpáčeného stavu, zřejmě bude krmení miminka komplikovanější. Stále však mohou pomoci formovače na vpáčené bradavky, masáže a kloboučky na kojení.

Stupeň

Takto vpáčenou bradavku není možné běžnými technikami osvobodit, protože je vrostlá dovniř. Pokud ji žena nedokáže vytáhout, tak nemůže kojit. Proto je zpravidla nutné odstranit nejzávažnější formu vpáčené bradavky ještě před těhotenstvím operací.

Možnosti léčby podle stupně vpáčených bradavek

V Premier Clinic vám pomůžeme nejen k uzdravení těla, ale i k vnitřní spokojenosti s jeho vzhledem. Součástí našich služeb je též plastika bradavek. Cena záleží na rozsahu zákroku, který se dá kombinovat s ostatními druhy operací. 

Pokud vás například trápí asymetrie prsou nebo chcete vymodelovat prsa po kojení, poradí vám naši experti. Doporučí, zda je pro vás vhodná redukční mammaplastika nebo jiný typ korekce dekoltu. Nicméně chirurgické uvolnění vpáčené bradavky není vždy nezbytně nutné. K dispozici jsou i neinvazivní metody.

Hoffmanova technika – první stupeň vpáčené bradavky zlepší masáž

Použití formovače na vpáčené bradavky

Méně závažné stupně vpáčených bradavek se dají korigovat pomocí přisátého formovače, který nosíte 8 hodin denně pod podprsenkou po dobu 6 měsíců. Podtlak vytvořený formovači na vpáčené bradavky se dá kombinovat s výše popsanou masáží.

Při této terapii můžete ale pociťovat různě bolestivý diskomfort, když jste těhotná a máte citlivější prsa. Právě proto se doporučuje řešit celou záležitost včas a nenechávat vše až na období mateřství.

Pokud už jste porodila, tak si zafixujte vpáčené bradavky kloboučky těsně před kojením. Nebo použijte ruční či elektrickou odsávačku mléka.

Piercing vpáčené bradavky

Jistou alternativu, jak udržet plochou vpáčenou bradavku venku, může někdo spatřovat v jejím propíchnutí a následném protažení kovové ozdoby. Nicméně z lékařského hlediska se kvůli riziku infekce nejedná o ideální způsob, jak na vpáčené bradavky.

Operace vpáčených bradavek – zkušenosti a postup

Než přijde ke slovu skalpel, je ze všeho nejdřív zapotřebí, vyloučit zánět nebo nádor. Proto vás důkladně vyšetříme. Bude-li vše v pořádku, navrhne náš zkušený odborník tu nejvhodnější chirurgickou metodu, jak budou ploché vpáčené bradavky uvedeny do správné polohy.

 • První možností je přerušení mlékovodů, což se pochopitelně vylučuje s pozdějším kojením. Proto tento postup není určen pro budoucí maminky. Nicméně se jedná o krátký, efektivní asi půlhodinový zákrok, který podstoupíte v lokální anestezii.

  Lékař přeruší vazivo, které vtahuje bradavku dovnitř a zafixuje ji na dva týdny ve vztyčené pozici. Po odstranění podpory a zahojení nebudete mít prakticky žádné jizvy. Hned po operaci odejdete domů a druhý den už se můžete věnovat běžným činnostem nebo jít do práce.

 • Druhá metoda, jak na vpáčené bradavky, tentokrát bez přerušení mlékovodů, je náročnější. Provádí se v celkové anestezii, kdy u nás na klinice zůstanete do druhého dne. Podle stupně vpáčené bradavky se zvolí korekce.

  Buď se přetne stažená tkáň, která se následně zformuje do normálně vystouplé bradavky. Nebo se nařízne dvorec kolem ploché vpáčené bradavky a uvolněná tkáň se opět vytvaruje. Tento typ operace je ideální pro ženy, které mají pevně vpáčené bradavky a chystají se založit rodinu.

 • Na základě našich zkušeností ještě zmíníme populární ošetření, které spočívá ve zmenšení prsních dvorců. To se dá výborně kombinovat s odstraněním plochých bradavek.

  Samozřejmě není problém spojit korekci vpáčené bradavky i s dalšími plastikami prsou. Na webu najdete orientační náklady operace vpáčených bradavek. Cena za individuální zákrok se stanovuje při osobní konzultaci s lékařem.
Může být pro vás zajímavé  Anatomické implantáty - charakteristika a hlavní benefity

Modelaci dekoltu vždy řešíme na míru, aby vynikly všechny typy prsou. Více zákroků během jedné operace můžete získat i na splátky.

Vpáčené bradavky a kojení

Když budete nosit podtlakové formovače vpáčených bradavek alespoň 30 minut před kojením, měla by být vaše prsa připravená. V opačném případě vytvarujte dvorec až těsně před krmením. Pak několikrát odstříkněte mléko, aby se dítěti vpáčená bradavka dobře chytala.

Další metoda, jak vytáhnout bradavku, spočívá v použití odsávačky mléka. Máte-li 2. stupeň vpáčené bradavky, budou kloboučky na kojení tou správnou volbou. Naštěstí jsou miminka šikovná a zpravidla si s trochou vaší pomoci poradí i bez pomůcek.

Vpáčené bradavky u mužů

Mužské tělo rovněž tvoří prsní dvorce s bradavkami, které mohou být v malém procentu případů vpáčené jako u žen. I zde je nutná pečlivá diagnostika, aby se vyloučily nebezpečné choroby. Pak se podle stupně vpáčené bradavky navrhne adekvátní léčba.

V případě operace vpáčené bradavky u mužů lze bez obav naordinovat korekci s přerušením mlékovodů. Tento zásah jim vykouzlí atraktivní přirozeně vztyčené bradavky, aniž by je rekonvalescence vyřadila z plnohodnotného života.

Proč se i v létě schovávat a potit v košili, když je náprava vpáčené bradavky u mužů tak jednoduchá. Využijte diskrétních služeb. Domluvte si schůzku v Premier Clinic.

Shrnutí hlavních bodů ohledně vpáčených bradavek

Dotaz, jak poznám vpáčené bradavky, jsme si obšírně vysvětlili. Teď už se orientujete v základní diagnóze a máte představu o léčení. Nebojte se vyhledat odborníka. Pevně vpáčené bradavky zbytečně připravují děti o tu nejlepší stravu, kterou je mateřské mléko. V některých případech mohou dokonce signalizovat maligní onemocnění, které je nezbytné podchytit včas. 

Pokud se rozhodnete pro Premier Clinic, nabídneme vám ten nejlepší a nejšetrnější postup. Věta “mám vpáčené bradavky” se pro vás stane minulostí.

Je-li to vaše přání, samozřejmě vám doporučíme mix zásahů k získání přitažlivého dekoltu. Podívejte se na videa, jak děláme augmentaci. Prozkoumejte, kam se vkládají implantáty a jak vypadá modelace velkých ňader.

Sdílet příběh

>

Objednat konzultaci

Probereme s Vámi vešekeré podrobnosti zákroku

Objednat konzultaci

Probereme s Vámi vešekeré podrobnosti zákroku

konzultace

zdarma s Vámi podrobně probereme zákrok na naší klinice

× Poradíme Vám